Domowa focaccia z za'atarem

75 minut + 12 godzin na leżakowanie ciasta
4-8
Wegańskie
łatwe
produkt
z przepisu

SKŁADNIKI

1 ⅓  szklanka wody
2 łyżeczki cukru
7 g suchych drożdży
3 ½ szklanki mąki
½ szklanki oliwy z oliwek
2 łyżeczki soli
4-5 łyżek za’ataru Jasmeen

SKŁADNIKI SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Domowa focaccia z za’atarem

Focaccia to rodzaj drożdżowego, płaskiego chlebka z oliwą i przyprawami, który można podawać z solą, ziołami czy warzywami. Domowa focaccia z za’atarem z naszego przepisu będzie pyszną alternatywą dla polskiego pieczywa, tortilli czy pity. 

Najczęściej focaccia podawana jest na ciepło, jednak możecie jeść ją również na zimno. Ten chlebek to doskonały dodatek do różnego rodzaju dań, na przykład zup czy sałatek.

Czym jest za’atar?


Wiecie, że słowo za’atar w języku arabskim oznacza… tymianek? Nic więc dziwnego, że to właśnie on jest podstawą aromatycznej mieszanki ziół z dodatkiem prażonego sezamu, pszenicy durum i zmielonego sumaku.

Za’atar doskonale sprawdza się jako dodatek do wypieków na słono – na przykład focacci i pizzy. Ponadto sprawdzi się w sałatkach, daniach mięsnych czy rybnych. Jeśli chodzi o bliskowschodnie dania, dodajcie tej mieszanki do hummusu czy labneh. Takie połączenie na pewno Wam zasmakuje!

domowa focaccia z za'atarem

Domowa focaccia z za’atarem

Składniki:

1 ⅓  szklanka wody
2 łyżeczki cukru
7 g suchych drożdży
3 ½ szklanki mąki
½ szklanki oliwy z oliwek
2 łyżeczki soli
4-5 łyżek za’ataru Jasmeen

Sposób przygotowania:

Ciepłą wodę delikatnie mieszamy z cukrem i drożdżami. Pozostawiamy na 5 minut. W międzyczasie przesiewamy mąkę, dodajemy sól. Do miski z mąką wlewamy wodę z cukrem i drożdżami. Dodajemy 2 łyżki oliwy z oliwek i mieszamy. Gdyby ciasto nadal się kleiło, można dodać jeszcze ¼ szklanki mąki.

Tak przygotowane ciasto odkładamy na minimum 12 godzin lub na noc do lodówki. Następnego dnia ciasto przekładamy do blaszki posmarowanej oliwą z oliwek, a po tym odstawiamy w ciepłe miejsce na 45 minut.

Pozostałą oliwę z oliwek mieszamy z za’atarem, a następnie smarujemy nią ciasto. Piekarnik nastawiamy na 230 stopni i pieczemy ciasto przez 15-20 minut. 

Smacznego!

Inne przepisy z wykorzystaniem za’ataru:

Dynia w za’atarze podana na baba ghanoush

Fattoush z pieczonym chlebem i za’atarem

Naleśniki z pieczonymi warzywami i sosem tahini

Tosty z serem i aromatycznym za’atarem

Śniadaniowa pizza z jajkiem i za’atarem


Po więcej inspiracji zapraszamy także na nasze profile na:

PRODUKTY Z PRZEPISU