Smaki Bliskiego Wschodu: tahini

Chcąc jak najlepiej rozpocząć przygodę z nowymi smakami, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tych pysznych produktów orientu, aby swobodnie móc ich używać w trakcie przygotowania ulubionych dań. Niech kuchnia Bliskiego Wschodu nie ma przed nami tajemnic!

Smaki Bliskiego Wschodu: tahini

Chcąc jak najlepiej rozpocząć przygodę z nowymi smakami, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tych pysznych produktów orientu, takich jak hummus, baba ghanoush, woda różana czy tahini, aby swobodnie móc ich używać w trakcie przygotowania ulubionych dań. Niech kuchnia Bliskiego Wschodu nie ma przed nami tajemnic!

 

 

Tahini – historia

Odniesienia do tahini można znaleźć już w XIII wieku, gdzie jest wzmianka o niej jako o paście sezamowej. Można ją znaleźć w kuchni izraelskiej, bliskowschodniej, afrykańskiej, chińskiej, japońskiej, irańskiej, tureckiej i koreańskiej. W pewnym momencie używano jej nawet jako źródło oleju. Tahini, czyli produkt z opiekanych zmielonych nasion sezamu pochodzi z Persji, gdzie nazywany był „ardeh”. Stamtąd przeniosła się do Izraela. Przez wieki tylko arystokracja i bogate środowiska mogły zdobyć składniki do produkcji tej pasty. W niektórych kulturach produkt ten używany był nawet jako waluta.

Starożytni Grecy używali sezamu zarówno jako lekarstwa, jak i pożywienia. Hipokrates podobno zalecał sezam ze względu na jego wartości odżywcze. Tradycyjna medycyna Indii wykorzystuje ziarna sezamu do odżywiania i uzdrawiania organizmu. Tureccy piloci podczas II wojny światowej dzięki tahini uważali się za większych, silniejszych i inteligentniejszych niż ich odpowiednicy w innych krajach. Naukowcy uważali, że włączenie sezamowej pasty do codziennej diety mogło być faktycznym źródłem ich ponadprzeciętnych zdolności.

Zastosowanie

Restauracje Bliskiego Wschodu używają pasty sezamowej jako dipu lub mieszają ją z innymi składnikami, aby stworzyć aromatyczne sosy i dania. Często dodaje się do niej czosnek i sok z cytryny. Hummus, popularny jest już teraz na całym świecie, a jest przygotowywany z ciecierzycy z dodatkiem tahini.

Tahini używana jest w różnych formach w zależności od kraju. W Turcji produkt ten miesza się z innymi składnikami, aby stworzyć bogate danie śniadaniowe o nazwie tahin-pekmez, a w Iraku pastę tę łączy się z syropem daktylowym, tworząc wspaniały słodki deser. W Iranie z tahini robiona jest halva. Na Cyprze z kolei używają jej zamiast sosu tzatziki do souvlaków, a w Grecji tą sezamową pastą smaruje się chleb, czasem z miodem lub dżemem. W sklepach spożywczych w Grecji można kupić słoiki tego produktu zmiksowane już z kakao lub miodem. Takie połączenie daje słodkie smarowidło do pieczywa, uwielbiane przez dzieci.

chleb z tahini

Biorąc pod uwagę, że tahini charakteryzuje się teksturą niczym masło orzechowe i smakiem sezamu, nie dziwi, że pasta ta ma szerokie możliwości zastosowania i nadaje się do tak wielu przepisów.

Przepisy